Nos, ez egy bonyolult rész lesz, de lássunk hozzá!
Igeszemlélet
Ez egy furcsa jelenség, a lengyelben vannak ún. folyamatos és befejezett szemléletű igék. A folyamatos szemléletűek jelentése, hogy épp most történik a cselekvés, illetve általános történés, de akkor is ezt használjuk, ha nem sikerült befejezni a cselekvést. A befejezett szemléletűek jelentése, hogy elkezdődött és befejeződött a cselekvés. A folyamatos igéknek három igeideje van: múlt-, jelen- és jövőidő; a befejezetteknek viszont csak kettő: múlt- és jövőidő. A szótárakban mindig először a folyamatost tüntetik fel.
Képzése:
- ha a folyamatos a tő, akkor a befejezettet igekötővel képezzük: pisać (piszę, piszesz) – napisać; czytać (czytam, czytasz) – przeczytać.
- ha a befejezett a tő, akkor a folyamatost a tő bővítésével képezzük: kupować (kupuję, kupujesz) – kupić (kupię, kupisz) (vesz, vásárol); otwierać (otwieram, otwierasz) – otworzyć (otworzę, otworzyć) (kinyit); zamykać (zamykam, zamykasz) – zamknąć (zamknę, zamkniesz) (bezár).
- Egyes igék folyamatos és befejezett alakja különböző tövekből jön.
- brać (biorę, bierzesz) – wziąć (wezmę, weźmiesz) (fog, vesz, visz; angol take)
- kłaść (kładę, kładziesz) – położyć (położę, położysz) (lefektet, fektetve letesz)
- oglądać (oglądam, oglądasz) – obejrzeć (obejrzę, obejrzysz) (néz (tévét, videót, stb.)(egy bizonyos ideig, pl. amíg a műsor, videó tart))
- widzieć (widzę, widzisz) – zobaczyć (zobaczę, zobaczysz) (lát, megnéz)
- mówić (mówię, mówisz) – powiedzieć (powiem, powiesz) (beszél, mond)
A múlt idő
Ez viszonylag egyszerű, de mégis van egy kis furcsaság, nem csak személyhez, hanem a neméhez is egyeztetjük.
Képzése:
Az főnévi igenév -ć végződését elhagyjuk, helyette hímnemben -ł, nőnemben -ła, semlegesnemben -ło, többes számban hímnemű személyeknél -li, a nem hímnemű személyeknél pedig -ły végződést teszünk a végére. Ezután pedig a személyragot: E/1 -(e)m, E/2 -(e)ś, E/3 -, T/1 -śmy, T/2 -ście, T/3 -.
A -c és -ść végű főnévi igenevűeknél a múlt időben a Ł betű előtt megjelenik az a mássalhangzó, ami a jelenidőben a ragozásban.
Nézzünk példákat:
- patrzeć (néz, ránéz) – patrzał (remélem emlékszünk miért A-val) (patrzałem, patrzałeś); patrzała (patrzałam, patrzałaś); patrzało (patrzałom, patrzałoś); patrzeli (patrzeliśmy, patzeliście); patrzały (patrzałyśmy, patrzałyście)
- być (létige) – był (byłem, byłeś); była (byłam, byłaś); było (byłom, byłoś); byli (byliśmy, byliście); były (byłyśmy, byłyście)
- móc (tud, lehetősége van rá) - mógł (mogłem, mogłeś), mogła (mogłam, mogłaś), mogło (mogłom, mogłoś); mogli (mogliśmy, mogliście), mogły (mogłyśmy, mogłyście)
- piec (süt, éget) – piekł (piekłem, piekłeś); piekła (piekłam, piekłaś); piekło (piekłom, piekłoś); piekli (piekliśmy, piekliście); piekły (piekłyśmy, piekłyście)
- wieść (vezet; gyalog visz/hoz személyt) – wiódł (wiodłem, wiodłeś); wiodła (wiodłam, wiodłaś); wiodło (wiodłom, wiodłoś); wiedli (wiedliśmy, wiedliście); wiodły (wiodłyśmy, wiodłyście)
- gnieść (összenyom) – gniótł (gniotłem, gniotłeś); gniotła (gniotłam, gniotłaś); gniotło (gniotłom, gniotłoś); gnietli (gnietliśmy, gnietliście); gniotły (gniotłyśmy, gniotłyście)
- nieść (gyalog visz/hoz tárgyat) – niósł (niosłem, niosłeś); niosła (niosłam, niosłaś); niosło (niosłom, niosłoś); nieśli (nieśliśmy, nieśliście); niosły (niosłyśmy, niosłyście)
- wieźć (járművel visz/hoz) – wiózł (wiozłem, wiozłeś); wiozła (wiozłam, wiozłaś), wiozło (wiozłom, wiozłoś); wieźli (wieźliśmy, wieźliście); wiozły (wiozłyśmy, wiozłyście)
Az iść múlt ideje kicsit rendhagyó: szedł (szedłem, szedłeś); szła (szłam, szłaś); szło (szłom, szłoś); szli (szliśmy, szliście); szły (szłyśmy, szłyście).
És akkor egy fontos dolog, azoknál az alakoknál, ahol egy plusz szótag kerül az igealakhoz a személyraggal, ott azt a szótagot nem vesszük figyelembe a hangsúlynál, tehát a patrzałe[m/ś], patrzeliś[my/cie], patrzałyś[my/cie] alakokban az aláhúzott szótag hangsúlyos. Ez azért van, mert a személyrag igazából csak a być létige rövid alakja. Ez később is fontos lesz, úgyhogy csak tisztázásképpen ezek a rövid alakok:
- jestem – -m
- jesteś – -ś
- jest – Ø
- jesteśmy – -śmy
- jesteście – -ście
- są – Ø
Sőt, eredetileg a być-nek is csak a jest és są alakjai voltak, és arra is csak ez a csonkrag került rá.
A jövő idő
Ez is egyszerű. A befejezett igéknél a jelenidejű ragozott alak fog jövő időt kifejezni. A folyamatosaknál viszont segédigés szerkezettel lehet kifejezni.
Emlékszünk még a być két ragozására, a második ragozása kell itt most (będę, będziesz), és az ige múlt idejű tőalakja kell, mert hát már egyszer megvan a być:
- patrzeć – będę/będziesz/będzie patrzał/patrzała/patrzało; będziemy/będziecie/będą patrzeli/patrzały
- być – będę/będziesz/będzie był/była/było; będziemy/będziecie/będą byli/były
Bár mostanában a múlt idejű tőalak helyett főnévi igenevet is használnak.
A létige használata
Mind jelen-, mind múlt-, mind jövőidőben ugyanaz lesz a szabály, ha a létigével kifejezett állítmány névzói részében csak melléknév van akkor alanyesetben marad (jesteś ładna), de ha az állítmány névszói részében főnév is van, akkor viszont eszközhatározói esetbe kell tenni (jesteś ładną dziewczyną). Ez jelenidőben kiküszöbölhető, és rendszeresen használják is, hogy a mondatba beletesszük a to szócskát, ilyenkor az alanyt ki kell tenni, de az igét elhagyhatjuk (ty to (jesteś) ładna dziewczyna), de ez nem működik múlt- és jövőidőben, illetve tagadva jelenidőben sem, olyankor ha a to benne van is ragozni kell, de emiatt nem szokták kihagyni belőle. Pl.: To nie ja byłam Ewą. – Nem én voltam Éva. (Edyta Górniak – To nie ja).
A létigét rendszeresen lehagyják olyan esetekben, amikor az alany szerepét nem személyes névmás tölti be: Pl.: Tu dobra wódka i dobre dziewczyny – Itt jó vodka és jó lányok vannak. (Donatan & Cleo – My Słowianie)
A felvetett altenatívák használata
Nos, két helyen vetettem fel alternatívákat:
- jövőidő képzése a múlt idejű tő helyett főnévi igenévvel
- a létige vonzatának ragozásának elhagyása a to szócska betoldásával
Mindkettőt csak közvetlen kommunikációban használhatjuk, ha idegennel beszélünk, akit magázunk, akkor semmiképpen, olyankor a hivatalosabb alakot kell használni.
És ha még nem mondtam volna, az alanyt a legritkább esetekben teszik ki, általában rejtett alany van, ha az igeragból kiderül, hogy ki az alany.
Ez tömény nyelvtan volt, egy kicsit nehéz, de nem vészes. Ciąg dalszy nastąpi… gdyś…