Nos, ez egy bonyolult dolog a lengyel nyelvben. Remélem, emlékszünk még az igeszemléletre. Ez ahhoz hasonló, de itt minden alak folyamatos lesz: a lengyel megkülönböztet egy-, illetve többirányú mozgást jelentő igéket. Az egyirányú igéket akkor használjuk, ha a mozgásnak van célja és a visszaútról még feltételezés szerint sem esik szó, általában a mozgás közben. Ezzel szemben a többirányút használjuk, ha rendszeres oda-vissza, vagy teljesen rendszertelen mozgásról van szó.
Példa:
Idę do szkoły. – Iskolába megyek. (oda megyek, nem esik szó róla, hogy vissza is jövök onnan, mert nem lényeges)
Chodzę do szkoły. – Iskolába járok. (ez gondolom a fordításból egyértelmű: mindennap bemegyek, de haza is megyek onnan)
Chodzę szkołą/po szkole. – Az iskolában járkálok. (célirányosság nélkül járkálok fel-alá az épületben; azt hogy miért így, mindjárt elmondom)
Igepárok (először az egyirányú, utána a többirányú):
- iść (idę, idziesz), chodzić (chodzę, chodzisz) – megy, jár (csak akkor, ha gyalog)
- jechać (jadę, jedziesz), jeździć (jeżdżę, jeździsz) – megy, jár járművel vagy a jármű maga
- wieść (wiodę, wiedziesz), wodzić (wodzę, wodzisz) – vezet (nem járművet); visz (gyalog) valakit magával (aki szintén sétál)
- wieźć (wiozę, wieziesz), wozić (wozę, wozisz) – szállít, járművel visz (akár személyt, akár tárgyat)
- nieść (niosę, niesiesz), nosić (nosę, nosisz) – visz (gyalog) kézben fogva (akár személyt, akár tárgyat, ha személyt, akkor ő nem sétál, csak az ige alanya)
- biec (biegnę, biegniesz), biegać (biegam, biegasz) – fut
- płynąć (płynę, płyniesz), pływać (pływam, pływasz) – úszik; vízijárművel utazik
- lecieć (lecę, lecisz), latać (latam, latasz) – repül; repűlő járművel utazik
Nagyjából ennyi a fontos, és akkor a részletek:
Először is, ha valamilyen felületen, vagy területen mozgunk, akkor azt a po elöljáróval és helyhatározói esettel mondjuk, bár lehet eszközhatározói esetben is elöljárószó nélkül is, de ez utóbbi nagyon ritka. Ezek az igék alapból tárgyatlanok (kivéve wieść, wieźć, nieść) (de például – a magyarhoz hasonlóan – a megtett távolságot tárgyesettel kifejezhetjük), ha a járműves igéknél (jechać, wieźć, płynąć, lecieć) a járművet hozzá akarjuk tenni, akkor az is eszközhatározói esettel van. Pl.: Jeżdżę po mieście tramwajem. – Villamossal utazgatok a városban. A mozgás kiindulási helyét az z, célját a do elöljáróval fejezzük ki, mindkettő birtokos esettel áll, kivéve persze ha valamitől vagy éppen valamibe konkrétan belemegyünk, ilyenkor od és birtokos eset, illetve w és tárgyeset, ha pedig valamire rámegyünk, vagy csak eleve na elöljáróval működik, akkor na és tárgyeset.
Rendszerességet kifejező időhatározóval csak akkor állhat egyirányú ige, ha az tényleg csak egy irányt jelent: Zawsze do pracy jeżdżę autobusem. – Mindig busszal járok dolgozni (és haza is azzal járok onnan). Zawsze do pracy jadę autobusem. – Mindig busszal járok dolgozni (de haza már nem azzal járok).
Kitérő: rendszerességet kifejező időhatározók:
- nigdy – soha
- rzadko – ritkán
- czasami – néha
- często – gyakran
- zwykle – általában (kb. szokott)
- zawsze – mindig
A po- igekötővel képezhetjük az egyirányú alakokból azt a befejezett igét, ami azt jelenti, hogy elmegyünk valahová: pójść, pojechać, powieść, powieźć, ponieść, pobiec, popłynąć, polecieć; ezeket az alakokat szokták általánosan a befejezett alakoknak tekinteni, így ezek hármasokat alkotnak, nem párokat.
Irányt igekötőkkel is kifejezhetünk, ilyenkor az igekötős alakoknál az egyirányúból képzett lesz a befejezett, a többirányúból képzett pedig a folyamatos ige.
- przy- – közeledik
- od- – távolodik
- do- – elér
- w- – befelé
- wy- – kifelé
- z- – lefelé
- wz- – felfelé
- prze- – át, keresztül valamin
Más igekötőkkel is találkozhatunk, de azok általában nem a mozgást fejezik ki, hanem más jelentéssel bírnak.
Ha igekötőkkel a jechać-ból akarunk folyamatos alakot képezni, akkor az nem *-jeździć, hanem -jeżdżać lesz: przyjeżdżać, odjeżdżać, dojeżdżać, wjeżdżać, wyjeżdżać, zjeżdżać, wzjeżdżać, przejeżdżać.
Az iść-ből képzett befejezett alakoknál az i-ből j lesz, és az igekötő kap segédhangzót: przyjść, odejść, dójść, wejść, wyjść, zejść, wzejść, przejść. A chodzić tövű folyamatos igéknél az igekötők z-jéből s lesz: schodzić – zejść; wschodzić – wzejść. Ugyanez az eset a pływać – płynąć párral is: spływać – spłynąć; wspływać – wspłynąć.
Erről ennyit. Ciąg dalszy nastąpi… gdyś…