Nos, még mielőtt elkezdenénk ragozni, meg kéne tanulni a mellékneveket, hogy azokkal együtt tudjunk ragozni. Az alapfokú mellékneveknek van ún. erős és gyenge ragozása, az erőset akkor használjuk, amikor határozatlan a szó, a gyengét pedig amikor határozott (mármint végartikulus van a végén).
Az erős ragozás
Pontosabban még nem ragozzuk csak egyeztetjük. Tehát a szótárban a hímnemű alak szerepel, ami -r vagy -ur végű: nýr (új), góður (jó). Nőnemben egyszerűen elhagyja ezt a végződést: ný, góð. Semlegesnemben -t végződést kap, amihez hasonulhat az előtte álló mássalhangzó: gott, illetve ha a szó hangsúlyos magánhangzóra végződik, kettőt kap (kiejtve ht): nýtt. Ha már eleve -tt-re végződik, nem kap még egyet: réttur, rétt, rétt (helyes).
Ide tartozik még például a grænn (zöld), ami nem -r vegű, de vele sincs különösebb gond, innen a második N betű tűnik el: græn, grænt. A többes száma is ez alapján megy. A kettő azonos mássalhangzó végűek mindig ugyanúgy működnek, mint az -ur vegűek.
A többes szám sem túl bonyolult. Hímnemben -ir: nýir, góðir, réttir, grænir. Nőnemben -ar: nýjar, góðar, réttar, grænar. Semlegesnemben pedig tő, ugyanúgy mint nőnem egyes számban: ný, góð, rétt, græn.
A gyenge ragozás
Ez sem túl bonyolult. Hímnemben a végződése helyett -i-t kap: nýi, góði, rétti, græni. Nőnemben és semlegesnemben -a-t: nýja, góða, rétta, græna. Többes számban pedig mindhárom nemben -u-t: nýju, góðu, réttu, grænu.
Nézzünk példákat: egy autó - bíll (tudjuk, kiejtve pitl), az autó - bíllinn, egy nagy autó - stór bíll, a nagy autó - stóri bíllinn, autók - bílar, az autók - bílarnir, nagy autók - stórir bílar, a nagy autók - stóru bílarnir.
A stór mivel már eleve -r végű, nem kapott még egyet hímnemben.
Nézzünk nőneműt is: egy vonat - lest, a vonat - lestin, egy kicsi vonat - smá lest, a kicsi vonat - smáa lestin, vonatok - lestir, a vonatok - lestirnar, kicsi vonatok - smáar lestir, a kicsi vonatok - smáu lestirnar.
És semlegesneműt: egy szem - auga, a szem - augað, egy kék szem - blátt auga, a kék szem - bláa augað, szemek - augu, a szemek - augun, kék szemek - blá augu, a kék szemek - bláu augun.
Szerintem az most senkinek nem fog fájni, ha elmondom, hogy a gyenge melléknévalak ragozása milyen egyszerű, a semlegesnem egyes szám és a többes szám nem ragozódik, a hímnem egyes szám -a, a nőnem egyes szám pedig -u végződést fog kapni a másik három esetben.
Ez volt a legegyszerűbb téma, úgyhogy készüljetek. Folytatás következik… valamikor…