Nos, töményített lecke lesz. Fogjunk hozzá!
Először is nézzük meg a személyes névmásokat
- ég - én
- þú - te
- hann - ő (férfi)
- hún - ő (nő)
- það - ez/az (semlegesnem)
- við - mi
- þið - ti
- þeir - ők (csak férfiak), ezek/azok (hímnem)
- þær - ők (csak nők), ezek/azok (nőnem)
- þau - ők (nők és férfiak), ezek/azok (semlegesnem; különböző nemű dolgok együtt)
Izlandiul nincsen magázódás!
És rögtön vegyük hozzá a létigét
Az általános létige (magyarul: van, lenni) vera, ez ebben a formában hiányos főnévi igenév, teljes főnévi igenév az að szócska elétételével lesz: að vera. A szótárakban a hiányos főnévi igenév szerepel, én a szólistákban az egyszerűség kedvéért teljeset fogok írni.
És akkor ragozzuk:
- ég er
- þú ert
- hann/hún/það er
- við erum
- þið eruð
- þeir/þær/þau eru
Ez egy rendhagyó ige, más igék megtartják a tövüket.
Az igéknek általánosan négy csoportját különböztetjük meg, az első kettőbe az ún. gyenge igék, a második kettőbe pedig az erős igék tartoznak. Most csak a gyengékkel foglalkozunk.
I. csoport: að tala - beszél, beszélget
- ég tala
- þú talar
- hann/hún talar
- við tölum - itt az A-ból Ö lesz, ez teljesen szabályos
- þið talið
- þei/þær/þau tala
Mint látjuk, E/1 és T/3 egyezik a szótári alakkal; E/2 és E/3 egy -r végződést kap, T/1 és T/2 elhagyja az -a végződést és úgy kapja a ragot, T/1-nél pedig tőhangváltás lehet.
II. csoport: að gera - csinál
- ég geri
- þú gerir
- hann/hún gerir
- við gerum
- þið gerið
- þeir/þær/þau gera
Az előzőhöz képest csak egyes számban van különbség, az -a végződésből -i lett.
Az igeragozás viszonylag egyszerű, de a névszóragozás maga a borzalom. De azt is meg kell tanulni, viszont ahhoz, hogy külön meg tudjuk tanulni, hogy melyik esetet mikor használjuk, külön kell őket megtanulni, de ehhez kell a többes szám:
Hímnemben:
1. -ur-re, két azonos mássalhangzóra, -i-re és -a-ra végződő szavak többes száma -ar: dagur - dagar (nap), bíll - bílar (autó), sími - símar (telefon), herra - herrar (úr)
2. -r-re végződő szavak és egyes -ur-re végződőek többes száma -ir, illetve ebbe a csoportba tartoznak -i-re végződőek is, amiknek a többes száma -ur: bær - bæir (falu), bekkur - bekkir (pad), fjandi - fjendur (ördög)
3. a többi szó (vannak köztük -ur és -r vegűek is) többes száma -ir és tőhangváltás: björn - birnir (medve), köttur - kettir (macska).
X. a maður többes száma menn
A hímnemű főnevek többes számú végartikulusa -nir: dagar - dagarnir; símar - símarnir; herrar - herrarnir; bæir - bæirnir; bekkir - bekkirnir; fjendur - fjendurnir; birnir - birnirnir; kettir - kettirnir.
A menn határozott alakja viszont rendhagyó: mennirnir.
Nőnemben:
1. egyes szavak többes száma -(a)r, az ebbe a csoportba tartozó -a végűek többes száma -ur: á - ár (folyó), ending - endingar (végződés), saga - sögur (történet, történelem)
2. egyes szavak többes száma -ir és tőhangváltás, ha lehet: und - undir (sérülés), rödd - raddir (hang), gleði - gleðir (öröm)
3. ebben a csoportban egyes szavaknak -(u)r, egyes szavaknak pedig tőhangváltás, egyes szavaknál mindkettő: grind - grindur (rács), mús - mýs (egér), ló - lær (szőrcsomó, pormacska)
X. a kona többes száma konur, de ő külön csoportot alkot
A nőnemű főnevek többes számú végartikulusa -nar: ár - árnar; endingar - endingarnar; undir - undirnar; raddir - raddirnar; gleðir - gleðirnar; grindur - grindurnar; mýs - mýsnar; lær - lærnar; konur - konurnar.
Semlegesnemben:
Minden mássalhangzóra végződő szó többes száma tőhangváltás, ahol lehet; ahol nem lehet, ott nem jelöljük: land - lönd (ország)
Minden -a-ra végződő szó többes száma -u:auga - augu (szem)
A semlegesnemű főnevek többes számú végartikulusa -(i)n, az I betű csak a mássalhangzó és hangsúlyos magánhangzó végződésű szavaknál jelenik meg: lönd - löndin; augu - augun.
Ezeket a feltüntetett számokkal együtt érdemes megtanulni, mert ezek a számok a ragozási mintákat jelölik, ezzel értelmet nyert az összevisszaság. Minden új szóhoz feltüntetem majd, hogy melyik ragozási mintába tartozik és mi a többes száma:
- dagur (nn), dagar (1)
- rödd (n), raddir (2)
- land (ð), lönd
Erről egyelőre ennyit. Framhald síðar…